Często zerowy, czasem konieczny – kapitał z aktualizacji wyceny
Jedną z pozycji bilansowych zaklasyfikowanych do kapitału własnego podmiotów prowadzących księgi rachunkowe jest nadwyżka z przeszacowania. Choć bardzo często w bilansach spółek jej wartość wynosi zero, na gruncie ustawy o rachunkowości istnieje katalog operacji gospodarczych wymuszających jego utworzenie.
Artykuł 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wskazuje, że wartość początkowa środków trwałych oraz dotychczasowych odpisów umorzeniowych może ulegać przeszacowaniu. Możliwość ta niesie za sobą jednak dwa istotne obostrzenia.
Pierwsze z nich wskazuje, że ustalona w wyniku aktualizacji wyceny wartość księgowa netto środka trwałego nie powinna być wyższa od jego wartości godziwej, której amortyzacja w przewidywanym okresie dalszego użytkowania jest ekonomicznie uzasadnione.
Drugim i kluczowym obostrzeniem jest fakt, że ów przeszacowania można dokonać tylko i wyłącznie na gruncie odrębnych przepisów. Odpowiednimi przepisami jest w tej sytuacji rozporządzenie ministra finansów wydawane w przypadku przekroczenia wskaźnika wzrostu cen nakładów inwestycyjnych w trzech kwartałach w roku progu 10 proc. Ostatnia taka aktualizacja miała miejsce 1 stycznia 1995 r. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy nie mają prawa samodzielnego podjęcia decyzji o przeszacowaniu składnika majątku nawet w sytuacji, gdy wartość księgowa brutto istotnie odbiega od wartości rynkowej, co w szczególności może przejawiać się w ewidencji gruntów i nieruchomości.
Uwaga!
Znacznie bardziej liberalne są w tym zakresie Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, które przewidują wariant wyceny środków trwałych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta