Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Często zerowy, czasem konieczny – kapitał z aktualizacji wyceny

06 listopada 2019 | Rachunkowość | Marcin Doliwka

Jedną z pozycji bilansowych zaklasyfikowanych do kapitału własnego podmiotów prowadzących księgi rachunkowe jest nadwyżka z przeszacowania. Choć bardzo często w bilansach spółek jej wartość wynosi zero, na gruncie ustawy o rachunkowości istnieje katalog operacji gospodarczych wymuszających jego utworzenie.

Artykuł 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wskazuje, że wartość początkowa środków trwałych oraz dotychczasowych odpisów umorzeniowych może ulegać przeszacowaniu. Możliwość ta niesie za sobą jednak dwa istotne obostrzenia.

Pierwsze z nich wskazuje, że ustalona w wyniku aktualizacji wyceny wartość księgowa netto środka trwałego nie powinna być wyższa od jego wartości godziwej, której amortyzacja w przewidywanym okresie dalszego użytkowania jest ekonomicznie uzasadnione.

Drugim i kluczowym obostrzeniem jest fakt, że ów przeszacowania można dokonać tylko i wyłącznie na gruncie odrębnych przepisów. Odpowiednimi przepisami jest w tej sytuacji rozporządzenie ministra finansów wydawane w przypadku przekroczenia wskaźnika wzrostu cen nakładów inwestycyjnych w trzech kwartałach w roku progu 10 proc. Ostatnia taka aktualizacja miała miejsce 1 stycznia 1995 r. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy nie mają prawa samodzielnego podjęcia decyzji o przeszacowaniu składnika majątku nawet w sytuacji, gdy wartość księgowa brutto istotnie odbiega od wartości rynkowej, co w szczególności może przejawiać się w ewidencji gruntów i nieruchomości.

Uwaga!

Znacznie bardziej liberalne są w tym zakresie Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, które przewidują wariant wyceny środków trwałych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11502

Wydanie: 11502

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Ekologiczna Małopolska

Nieprzypisane

Zamów abonament